Server Nedir

Server Nedir Verileri saklayan, istemcilere veri paylaşımlarını yapan, kesintisiz çalışacak şekilde tasarlanan, yüksek güvenlik, soğutma gibi üstün donanımsal özellikleri olan bilgisayarlar server yani sunucu denir.

Sunucular/serverlar aynı anda binlerce kullanıcıdan gelen veri isteklerine yanıt verebilir. Birden fazla işlemi aynı anda yapabilecek şekilde yapılandırılır. Bu nedenle normal bilgisayara göre daha hızlı çalışan, daha dayanıklı ve daha geniş depolama alanlarına sahiptir.
 

Server Nerede Barındırılır?

Serverlar, üst düzey güvenliğe sahip, yüksek hızlı internet bağlantısının olduğu veri merkezinde (data center) barındırılır.
 

Server türleri nelerdir?

Dosya Sunucusu (File Server) : Bir bilgisayar ağı üzerinde, kullanıcıların (istemcilerin) ortak kullandıkları belge, resim, video gibi dosyların bulunduğu sunucudur. 

Veritabanı sunucusu (Database Server) : Ağda veritabanı hizmeti vermek için oluşturulan sunuculardır. 
SQL Server, Oracle veya MySQL en çok bilinen veri tabanı sunucularıdır.
 
Web Sunucusu (Web Server) :  İnternette bulunan web sitelerine ait dosyaların depolanmasını sağlayan, bu dosyaların, kullanıcılara gösterilmesini sağlayan sunculardır. 

DNS Sunucusu (DNS Server) : Dominleri ve bunlara karşılık gelen genel IP adreslerini barındırır. alan adlarını ip adreslerine dönüştürür. 

E-posta Sunucusu (Mail Server) : İnternet üzerinden eposta gidiş geliş trafiğini, sunucular arasındaki mail iletişimini sağlar. 

Vekil Sunucu, VPS server, VDS server, Cloud Server gibi birçok server çeşidi bulunmaktadır. Bilgisayar ağlarını destekleyen birçok farklı türde server sayılabilir. 

En tanınmış olan sunucular, web sitelerinde bulunan içeriğinin saklanmasını ve bu içerikleri internet kullanıcılarına sunarak we sitelerin yayımlanmasını sağlayan web sunucularıdır.

Web sunucusundaki verilere (web sitesine), ağ dışındaki kullanıcıların erişilebilmesi için bir IP adresine ihtiyacı vardır. Her web sitesinin alan adına (domain) karşılık gelen İp adresi vardır. 

İnternet kullanıcıları tarayıcının adres çubuğuna web site adını (domaini) yazdığında DNS sistemi karşılık IP adresine dönüştürür. Bu şekilde oluşan IP - DNS sistemi ile kullanıcı (istemci) domain adını tarayıcısına yazdığında web sitesinin depolandığı sunucundan veriler kullanıcıya sunulur