İnternet sitesi nedir

İnternet sitesi nedir İnternet site firması ( web site firması ) olarak açıklamak gerekirse;
İnternet sitesi ( web sitesi ), metin, görsel (resim, video vb ) ve animasyon şeklinde ziyaretcilere bilgi aktaran  sayfaların tümünü kapsayan bir dokümantasyondur. Ziyaretçiler bir internet sitesine, HTTP veya HTTPS protokollerinde bir kaç bileşenden oluşan benzersiz bir adres kullanarak erişirler:

www : World Wide Web
alanadi : Domain Name (Alan Adı Sistemi)
com : TLD Top Level Domain yani üst seviye alan adı

İnternet sitesine ulaşmanızı sağlayan bu adres gerekli dosyalara ulaşmanızı sağlar.  

İnternet sitesi ile firma yada kişi, ürün, hizmet, hakkında gibi bilgilerini, fotoğraflarını, videolarını, ve buna benzer görsel öğelerini internet sitesi aracılığı ile kullanıcılarına sunar. Bu argümanların belirli standartlar doğrultusunda bir araya getirilip sunulması da web tasarımı olarak açıklanabilir.

Bu teknolojik altyapı başka şekilde açıklamak gerekirse; internet sitesi sayesinde, firma yada kişiler aynı sokak dükkanları gibi kendi tanıtımlarını yapıp internet kullanıcılarına arişebilirler

Bir internet sitesi ( web sitesi ) sadece tek sayfadan oluşabileceği gibi birden çok sayfa halinde de olabilir. Kodlama esnasında HTML, CSS, JS, Asp.Net, PHP vb. yazılım çeşitleri kullanılır.

İnternet sitesi türleri statik veya dinamik olabilir.

Statik İnternet Sitesi 

Bazı web siteleri statik bir yapıya sahiptir. Statik internet siteleri resim, metin, video gibi içeriklerin herhangi bir veri tabanından almayan, tamamen html kod ile yapılmış web siteleridir. Bu internet siteleri çok fazla güncellenmezler. Statik internet sitesi hakkında daha fazla bilgi almak için Statik web sitesi nedir? başlıklı makalemizi incelyebilirsiniz. 

Dinamik İnternet Sitesi

Bazı web siteleri ise dinamik bir yapıya sahiptir. Yapımcı veya ziyaretçi tarafından sürekli güncellenebilir.  İnternet sitesinin arkaplanında php asp gibi web programlama dilleri kullanılarak hazırlanan, kullanıcıların hiçbir yazılım bilgisi olmadan yönetim paneli aracılığı ile web sitelerini güncellemelerini sağlayan sistemlerdir. Dinamik internet sitesi hakkında daha fazla bilgi almak için Dinamik web sitesi nedir? başlıklı makalemizi incelyebilirsiniz. 
 

İnternet sitesi yapan firmalar

İnternet sitesi tasarımı yapılırken en çok dikkat edilmesi gereken ve en önemli konu ise internet sitesinin  firmayı yansıtıyor olmasıdır. İnternet sitesinin özgün ve firmanızı doğru temsil edecek şekilde olması gerekmektedir. 

Hedef kitlenizin veya potansiyel müşterilerinizin, firmanız ile temasa geçtiği ilk yer internet sitenizdir. Profesyonel olarak oluşturulmuş web tasarımlar firmanız hakkında gerekli bilgileri akıcı bir şekilde sunmalı, hızlı iletişime geçirmelidir. İnternet sitesi firmaları diğer bir adıyla web sitesi firmaları bu konulara dikkat etmelidir.