Web sitesi nedir

Web sitesi nedir Web tasarım firması ( web site firması ) olarak; web sitesi nedir ?, web sitesi nasıl yapılır ? sorularını cevaplayalım.
Web sitesi ( internet sitesi ) metinler, görseller (resim, video vb ) gibi materyallerin internet ziyaretcilerine bilgi aktardığı internet sayfalarıdır. Ziyaretçiler bir web sitesine sitesine, HTTP veya HTTPS protokollerinde bir kaç bileşenden oluşan benzersiz bir adres kullanarak erişirler:

www : World Wide Web
alanadi : Domain Name (Alan Adı Sistemi)
com : TLD Top Level Domain yani üst seviye alan adı

Web sitesine ulaşmanızı sağlayan bu adres gerekli dosyalara ulaşmanızı sağlar. 

Bugün internetde kullandığımız hemen her şeye web siteleri üzerinden ulaşılmaktadır. Bu nedenle web sitelerini internetin temel yapı taşlarından biridir.

Web sitesi ile firma ya da kişiler; ürünlerini, hizmetlerini, fotograflarını veya bunlara benzer materyallerini internet kullanıcılarına ulaştırabilirler. Bu argümanların belirli standartlar doğrultusunda bir araya getirilip sunulması da web sitesi denir.


Web Sitesi Nasıl Yapılır

Bir web sitesi ( internet sitesi ) sadece tek sayfadan oluşabileceği gibi birden çok sayfa halinde de olabilir. Yani web sitesi statik veya dinamik olabilir.Tüm web siteleri belli bir programlama dilinin sonucunda meydana getirilmektedir. Web sitesi kodlama esnasında HTML, CSS, JS, Asp.Net, PHP vb. yazılım çeşitleri kullanılır. 

Statik internet sitesi hakkında daha fazla bilgi almak için Statik web sitesi nedir? başlıklı makalemizi incelyebilirsiniz. 
Dinamik internet sitesi hakkında daha fazla bilgi almak için Dinamik web sitesi nedir? başlıklı makalemizi incelyebilirsiniz.
 
Faaliyet Amacına Göre Web Sitesi Türleri
Ürün tanıtımı, satış, eğitim - öğretim, paylaşım, hizmet tanıtımı ve haber gibi birçok alanda web sitesi yapılabilir. 
 
1- Kurumsal web siteleri: Firma ürün/hizmet tanıtım siteleri.
2- Online satış siteleri : B2B, B2C, C2C satış siteleri
3- Kişisel web siteleri : Kişi tanıtım ve CV siteleri.
4- Emlak veya ilan siteleri : Araba, konut, iş ilanı vb siteler 
5- Oyun siteleri
6- Rezervasyon siteleri: Hotel, restoran vb. siteler.
7- Blog siteleri 
8- Paylaşım siteleri
9- Forum siteleri

Web sitesi yapan firmalar

Web sitesi tasarımı yapılırken en çok dikkat edilmesi gereken ve en önemli konu ise web sitesinin firmayı yansıtıyor olmasıdır. Web sitesinin özgün ve firmanızı doğru temsil edecek şekilde olması gerekmektedir. 

Hedef kitlenizin veya potansiyel müşterilerinizin, firmanız ile temasa geçtiği ilk yer web sitenizdir. Profesyonel kurumsal web siteleri; firmanız hakkında gerekli bilgileri akıcı bir şekilde sunmalı, hızlı iletişime geçirmelidir.