Hosting nedir

Hosting nedir Hosting hizmeti, web sitesindeki içeriğin,  sayfaların, resimlerin, videoların veya dokümanların internet kullanıcıları tarafından 7/ 24 erişebileceği bir bilgisayarda (sunucularda) bulundurulmasıdır. 

Başka bir örnek vermek gerekirse bilgisayarınızda yeni bir resim oluşturduğunuz da o resim bilgisayarınızın diskine kayıt olur. Bilgisayarınıı kapattığınızda artık o resme ulaşamazsınız. Bu resme her an ulaşabilmek için 7 / 24 erişime açık olan bilgisayarlarda (sunucularda) saklamanız gerekmektedir. 

Hosting Ne İşe Yarar?

Özetle hosting; web sitesini yayınlamak için özel olarak üretilen, güçlü donanım ve yazılıma sahip, çok yüksek hızlı internet bağlantısına sahip bilgisayarlarda (sunucularda) bulundurulması ile verilen hizmete denir. Bir diğer adı da barındırma hizmetidir.

Oluşturulan web sayfaları, çeşitli dosya transfer programları veya panel üzerinden bu sunuculara yüklenir, domain yönlendirmeleri yapılır ve internet kullanıcılarının ulaşabileceği hale gelir. Domain nedir bilgi almak için tıklayınız.


Web sitesiinin ihityacına göre farklı boyutlarda bir çok hosting paketi vardır.

 
Web sunucuları bir bilgisayar olduğu için, ev ve ofis bilgisayarları gibi işletim sistemleri vardır.

Linux Hosting
Linux işletim sisteminin olduğu hosting türüdür. PHP, MySQL, Perl ve Cgi kullanılan web siteleri barındırmak için idealdir.

Windows Hosting
Windows işletim sisteminin olduğu hosting türüdür. ASP, MSSQL ve Access web siteleri barındırmak için idealdir.  


Unix, Centos, Redhat, FreeBSD gibi işletim sistemleri mevcuttur.