İnternet sitesi vs İnternet sayfası arasındaki fark

İnternet sitesi vs İnternet sayfası arasındaki fark

İnternet sitesi vs İnternet sayfası arasındaki fark

Web sayfası ve Web sitesi birbiriyle alakalı ama aslında farklı kelimelerdir. Bu iki kelime arasında çok fark vardır. İnternet sayfası ve internet sitesi
 farklı işlevlerdedir ve kullanım alanları farklıdır. Bir internet sayfası tek bir belge iken, bir web sitesi birçok web sayfalarından oluşan bir kombinasyonudur.

 

Web sitesi ile web sayfası arasında bir fark var mı?  

İnternet sayfası ( Web sayfası )

Kitapları, dergileri, gazeteleri biliyorsunuz.. İnternet olmadan önce, kitaplar, dergiler, gazeteler içerik okumanın en iyi yoluydu. Her sayfa çevirdiğinizde yeni bir bilgi karşınıza çıkıyor, her yeni sayfanın kendi mevcudiyeti vardı. 
Yani aslında bir gazete sayfası internet sayfası gibidir. Her sayfa bilgi içerir. 

Direk söylemek gerekirse, internet sayfası online görüntülenebilen tek bir belgedir. Bir internet sayfası, bir web sitesinin tek bir sayfası olarak tanımlanabilir. Bu belge; metin, resim, ürün, hizmet yada video dolu tam bir sayfa olabilir. Web sayfası sadece bir form da olabilir. Web sayfasında gezinme olmaz. Bir tek sayfadan oluşur.

İnternet sayfası ne zaman kullanılmalı  
Tek bir ürün, tek bir hizmet, tek bir konuya ait fotoğraf yada videolar, kampanya, ziyaretci bilgilerini toplamak için basit formlar, tek anahtar kelime için reklam verme amaclarıyla kullanabilir. Fakat arama motoru optimizasyonu için uygun değildir.


 

İnternet sitesi ( Web sitesi )

Aynı gazete örneğinden gidecek olursak, internet sayfası, gazeteden bir sayfayken, internet sitesi, gazetedir. Aynı konuyu paylaşan sayfalardan oluşur. Tüm internet sayfaları, internet sitenizi oluşturmak için biraraya getirilmiştir. Tıpkı bildiğimiz gazete gibi

 
İnternet sitesi ne zaman kullanılmalı  
Birden çok ürün, biden çok hizmet, birçok konuya ait fotoğraf yada videolar, biden çok anahtar kelime için reklam verme amaclarıyla kullanabilir. Birden çok olan anahtar kelimeleriniz arama motoru optimizasyonunda daha iyi indexlenir. Arama motoru tarayıcıları, bir web sitesi yerine web sayfalarını tarar ve web sayfalarını dizinine ekler.

 
Eğer internet sitenizi birden çok ürün veya hizmete göre optimize ediyorsanız, her internet sayfanızı, o ürün ve hizmette sıralamaya girmesi için ayrı olarak optimize etmeniz gerekir. Ve bunu sadece bir internet sayfasında yapmak yanlıştır. Her ürün ya da hizmeti; kendine özel internet sayfasında ayrı ayrı optimize etmeniz gerekir.