Web tasarım trendleri 2021

Web tasarım trendleri 2021 2021 gelirken her yıl olduğu gibi web tasarımlarında yenilikleri ile geliyor. 
Artık web sitesini kullanan ziyaretciler, firmanın sağladığı hizmet ve ürün hakkında gerçek ve kaliteli resimler görmek istiyor. Yani bir web tasarımında özgünlük artık fazlasıyla önemli. 

Kullanıcı deneyimi geçen senelerde olduğu gibi bu sene de önemli olduğu için, web tasarımının sade, kolay anlaşılabilir olması önem kazanıyor. Web sitesini ziyaret eden kullanıcılar aradıkları bilgiye hızlı ulaşabilmek istiyor. Ancak, sadelik “tasarımda sadelik” değil, kullanımı kolay ve anlaşılırlık anlamına geliyor.   

Son yıllarda web tasarımı ile ilgili teknolojiler ve standartlar kullanıcı deneyimlerine göre fazlasıyla gelişti. Web Site genişliği daha büyük, yazı karakterleri artık daha farklı, daha kaliteli resim ve videolar kullanılıyor. Gözü yormayan, daha sakin, minimal, siyah beyaz içeren tasarımlar ön plana çıkacak.  

Genellikle kullanıcı deneyimini düşüren animasyonlar ve gifler sınırlı ve web sitesini yavaşlatmaya yol açmayacak şekilde kullanılmaya başlandı. 

Yeni web tasarım trendlerinde en büyük fark artık daha büyük ve farklı tipte fontlar kullanılıyor.
 
Farklı ekran çözünürlüklerinde ve cihazlarda tasarımın uygun şekilde değiştiği responsive tasarımlar artık bir web sitesinin olmazsa olmazı oldu.

Resim ve ikon efektlerin azaltıldığı ve sade ve 2 boyutlu ikonların kullanıldığı, gölge, eğim, kabartma gibi unsurların çok fazla yer almadığı web siteleri ziyaretcilerin daha çok ilgisini çekmeye başladı. 

Kullanıcı sitede gezerken, şekil değiştiren, hareketli menü ve benzeri fonksiyonlar da son yıllarda web tasarımında oldukça popülerleşmeye başladı.

Sayfayı tam kaplayan ve herhangi bir kafa karışıklığına sebep vermeyen iletişim, form gibi alanlar kullanıcılarla doğrudan ve hızlı iletişim kurulmasına yardımcı oluyor.

Her yıl gelişen teknoloji ve ziyaretci deneyimleri nedeni ile web sitenizin güncel trendlere uygun olması, siteden beklediğiniz başarı için oldukça önemli bir unsurdur.

2020 yılında yaşanan Covid 19 salgını, web sitelerinin önemini bir kez daha öne çıkardı ve yüz yüze iletişim çağının kapandığını göstermektedir.