Yönetim paneli nedir

Yönetim paneli nedir Web tasarım yapıldıktan sonra web sitesini yönetebilmek için yapılan, kullanıcı (admin, yönetici) paneline "web site yönetim paneli" denilmektedir. Web site yönetim paneli; sahibi olduğunuz web sitesini kontrol edebilmenizi, yönetebilmenizi sağlayan, metin, fotoğraf, video vb içerikleri ekleyebilmenizi sağlayan yönetim ekranıdır. Genelde CMS (Control Management System) yani İçerik Yönetim Sistemi olarak da bilinir.  

Yönetim paneli ile web sitesini güncellemek istediğinizde herhangi bir program bilgisi olmadan, web sitesine içerik ekleyebilir, düzenleyebilir veya silebilirsiniz. 

Sahibi olduğunuz web sitesini, admin olarak oluşturulan kullanıcı adı ve şifre ile giriş yaparak yönetibilirsiniz. İsterseniz başka kullanıcılar oluşturarak web sitesini yönetimini sağlayabilirsiniz. Yönetim paneli ile web sitesini düzenlerken hiçbir kişiye ve ya aracı firmaya ihtiyaç duymazsınız. Örneğin web sitesine yeni bir ürün eklemek veya verdiğiniz hizmeti değiştirmek istediğinizde yönetim panelinden yapabilirsiniz.

Yönetim paneli ile web sitesindeki bilgileri yenileneyerek web sitenizi güncel tutar ve ziyaretçi sayısının arttırısınız. 

Web tasarımı, web sitesi, yönetim paneli amacına göre farklı dizayn edilebilmektedir.