Web site fiyatı - Web tasarım fiyatları

Web site fiyatı - Web tasarım fiyatları İnternette ve bize gelen sorularda profesyonel web sitesi (web tasarım) fiyatları konusunda bir çok arama yapıldığını gördük ve sizler için bu makaleyi hazırladık. Profesyonel web sitesi yaptıracak firmalar veya kişiler özellikle değişen fiyat farklılıklarının sebebini merak etmekte. Umarız bu makalemiz sizlere yararlı olur ve sorularınızın cevaplarına erişebilirsiniz. 

Web sitesi fiyatları, hizmeti veren web tasarım ajansın öncelikle yaptığı tasarım ve yazılım çeşidine, ikamet ettiği bölgeye, tecrübesine ve çalıştırdığı eleman kalitesi göre farklılaşıyor. Neden profesyonel web sitesi fiyatları orantısız değişimler gösteriyor? Kimi ajans 800 TL gibi bir rakama çalışmayı yaparken diğer firma benzer web tasarım çalışmasını 20.000 TL gibi farklı fiyata yapıyor? Bu konuyu bir kaç örnekle açıklayalım.

Öncelikle web sitesi altyapısını iki kategoride inceleyelim:
Statik web sitesi: Web siteniz bir kere yapılacak ve daha sonra herhangi bir güncelleme yapılmayacaksa, web sitesi tamamlandıktan sonraki süreçlerde yeni yazı, fotoğraf ya da video eklemeleri olmayacaksa statik web sitesi ihtiyacınızı karşılayacaktır. Bu tür web sitelerinde yeni içerikler eklenmeyeceği için yönetim paneline ihtiyaç olmayacak ve fiyatı da daha uygun olacaktır. Ama burada ki unutulmaması gereken konu Web sitesi sürekli güncellenmeli, ziyaretçilerini sürekli yeni içeriklerle karşılamalıdır. Google gibi arama motorlarının seo konusunda dikkat ettiği site güncelliği olmadığı için alt sıralarda kalmasına sebep olacaktır.

Dinamik web sitesi: Web sitesi tamamdıktan sonraki süreçte yeni yazı, referans, fotoğraf ya da video eklemeleri olacaksa yönetim panelli bir web sitesine ihtiyacınız olacaktır. İçerik yönetim panelinin bulunduğu, istediğiniz zaman herhangi bir yazılım desteğine ihtiyacınız olmadan içerikler ekleyebildiğiniz bir web sitesi statik web sitesine göre daha maliyetli oalcaktır.

Bu iki kategori web tasarım fiyatlarını en çok etkileyen unsurlardan birisidir. Statik web sitesi çok hızlı bir şekilde yapılabilen, fazla kodlamanın olmadığı bir web sitesidir. Bu nedenle dinamik web sitesine göre fiyatı çok daha azdır.

Web site fiyatlarını etkileyen ikinci önemli unsur da, dinamik web sitesindeki yönetim paneline eklenebilecek entegrasyon ve modüllerdir.
Örneğin fiyat, ürün, hizmet gibi kategorilere göre filtreleme yapabilecek bir web sitesi istediğinizde bu filtreleme ve arama sistemi fiyatı etkileyecektir. 
Sorgulamaların yapılabildiği, üyeliklerin gerçekleştirildiği entegrasyonlar talep ettiğinizde yine web sitesinin fiyatı artacaktır. 
Her yeni sayfada farklı tasarımlar istiyorsanız bu yine web sitesi fiyatlarını artıracaktır.

Fiyatları etkileyen önemli unsurlardan birisi de web site tasarımıdır.
Firmanıza yada şahsınızda uygun özgün, butik bir web site tasarımı yapan ajansalarda fiyat yüksek olacaktır. Size özgün bir tasarım yapılırken, web sitenizin demosu hazırlanacak ve bu demo üzerinden sürekli sizle ileşim halinde kalınacaktır. Yeni istekleriniz demo tasarıma uygulanacağı için vakit alacak ve bu da fiyata yansıyacaktır. Bir web sitesi ajansına ait web sitesinde, web sitesi fiyatlarını görebiliyorsanız, o web sitelerinin hazır web tasarım, hazır paket kodlama kullandığını, bir çok müşteriye aynı tasarım ve kodlama ile yapılıp geçildiğini unutmayınız.


Özetle web sitesi fiyatları sabit olmamaktadır, firma yada şahıslarla yapılacak görüşmelerden sonra istek ve ihtiyaçlarınıza göre belirlenebilmektedir.