SSL nedir? SSL sertifikası ne işe yarar?

SSL nedir? SSL sertifikası ne işe yarar?

SSL nedir?

İnternette en çok karşılaşılan terimlerden biri olan SSL, Secure Sockets Layer (Güvenli Giriş Katmanı)’ın kısaltmasıdır. 

SSL sertifikası ne işe yarar?

SSL sertifikaları, sunucu ile istemci arasındaki bilgi transferinin bütünlüğü ve gizliliği sağlamak için bilgilerin şifrelenmiş şekilde yapılabilmesine imkan verir. Yani web sitesine giren kullanıcıların bilgilerini korur. Gizlilik ve güvenilirlik sağlar.  
 
Sertifika sahibinin adı, seri numarası, geçerlilik bitiş tarihi gibi bulunur. 

SSL nasıl çalışır?
Dijital ortamda kodlanmış iki adet anahtar bulunmaktadır. Bir anahtarın kilitlemiş olduğu veriyi,  diğer anahtar açmaktadır. 
 
Biri web sitenizi ziyaret ettiğinde, güvenli bağlantı talebinde bulunulur sertifikanın doğruluğu onaylanır ve şifreleme işlemleri başlar.SSL sertifikasına neden ihtiyacım var?

Önceden sadece ziyaretcilerin bilgilerini toplamak içni ssl sertifikasına ihtiyaç duyuluyordu. Ama artık her sitenin ssl sertifikasına ihtiyacı vardır. Öncelikle google ssl sertifikası olmayan web sitelerini "Güvenli Değil" olarak işaretliyor. Hem sitenize giren ziyaretcileri güven vermek hem de web sitesinizin arama sonuçlarında üst sıralara çıkma durumunu etkiliyor. Bu nedenle web siteleri için ssl sertifikası gereklidir.  

Ziyaretçiler ya da müşteriler web sitenize bilgilerini (isim, adres, kredi kartı vb.) giriyorsa bu bilgileri korumak için kesinlikle bir SSL sertifikasına ihtiyacınız var.
 
SSL Sertifikası ile SEO İlişkisi Nedir?
Yukarda da bahsettiğimiz gibi google ssl sertifikası olmayan web sitelerini güvenli saymamaktadır. Bu nedenle google un önemli seo kriterlerinden biridir.

Ancak sadece SSL sertifikası sitenizin arma motorlarında sıralamasını yükseltmeye yetmemektedir.