Web Sitesi Nasıl Yapılır?

Web Sitesi Nasıl Yapılır? Kurumlar ve kişiler için hedef müşteri kitlesine ulaşmada web sitelerinin önemi arttı. Bir firmanın kendisini, sunduğu hizmeti veya ürünü doğru anlatması için web tasarımı büyük önem taşıyor.
Web sitesi nasıl yapılır, web sitesi yapılırken izlenen süreçler nelerdir, firmanızın neler yapması gerekmektedir gibi soruları cevaplandıralım.

Web sitesi nasıl yapılır?
Öncelikle firmanın müşteri kitlesi, sunduğu hizmet yada ürünleri hakkında detaylı bir çalışma yapmak gereklidir. Bu konuda profesyonel bir web tasarım firmasından yardım almakta fayda vardır.

Sitenin içerikleri, renkler, hizmet yada ürünlerin bilgileri, resimleri, videoları gibi materyaller üzerinde çalışmalar yapılır. Sitenin bu içeriklerine göre bir taslak belirlenir. 

Sitenin taslağı belirlendikten sonra web tasarımcıları tarafından demo bir web tasarım ortaya çıkarılır ve tüm içerikler gözle görülür hale getirilir. Demo tasarım firma tarafından onaylandıktan sonra web yazılımcılar tarafından yönetim paneli kodlaması yapılır ve içerikler yüklenir.

Alan Adı (domain) Satın Alma 
Web sitesi kurmak için ilk olarak bir domain yani alan adı satın alınır. Alan adı, ".com" gibi uzantı ile bitmektedir. İnternet kullanıcıları bu adres ile web sitesine ulaşmaktadırlar. Domain nedir bilgi almak için tıklayınız.

Barındırma / hosting hizmeti satınalma
Hosting, web sitesindeki resim, video, site kodları, yazılar gibi verilerin bulundurulduğu serverlardır. Hosting nedir bilgi almak için tıklayınız.

Domain ve hostingi birbirine bağlama
Domain ve hosting satın aldıktan sonra birbirlerine bağlanması gerekmektedir. En kolay anlatımı ile domain adınız yazıldığında hostinge ulaşmalı, ordaki sunucu üzerinde çalışmalı ve ziyaretciye web sitenizi getirmelidir. Domain alındıktan sonra hostingin verdiği sunucu adresi (dns) alan adına tanımlanır.  

 

Web Site Tasarımında Nelere Dikkat Edilmeli?

Öncelikle web tasarımın firmanıza özgün olması, akılda kalıcı olmalı , firma kimliğinize uygun olmalıdır.

Web sitelerinin asıl amacı; siteye gelen kullanıcıları bilgilendirmektir. Bu nedenle verdiğiniz hizmet yada ürün hakkında doğru resimler, yazılar vb içerikler oluşturmalısınız. Yazı fontları ve yazı büyükleri okunabilir olmalıdır. 

Web sitesini her cihazda düzgün şekilde görüntülenebilmesi için gerekli web site tasarımının mobil uyumlu (responsive) olması gereklidir. 

Web sayfasına gelen ziyaretcilerin siteden hemen çıkmaması için web site açılış hızının 7 8 saniye altında olması gerekmektedir. Yani siteniz hızlı açılablir olmaldır.