Domain (Alan Adı) Nedir?

Domain (Alan Adı) Nedir? Domain, web dünyasında karşımıza sıkça çıkan terimlerden biridir. Domain ne demek?, Domanin ne işe yarar? gibi sorularının cevabını vermeye çalışalım. 

Domain adı ip numarası denilen, sunucuların yada serverların birbirini tanımasına yarayan numara sisteminin daha akılda kalması için basitleştirilmiş ve kelimelerle ifade edilen halidir.  Eğer domain adı olmasaydı, karmaşık rakamlardan oluşan ip adreslerini kullanmak zorunda kalırdık.

Domain adı, bir web sitesinin internet'teki (adresi) adıdır.  Doman adının dilimizdeki diğer adı Alan adı dır. İnerneti kullanan kişi web sitesine domain adı olmadan ip adresiyle ulaşabilir.

Web sitenize ulaşmak isteyen kişi, tarayıcıdaki arama çubuğuna bu domain adınzı yazdığında web sitenize direk ulaşır. Örneğin şuanda gezdiğiniz web sitemizin domain adı maxantalya.com dur.
Siz arama çubuğuna domain adını yazdığında tarayıcı domain adını önce ip adresine çevirir daha sonra da bu ip adresine sahip sunuculara yönlendirir.


Domain adları iki kısımdan oluşur. Domain adı ve uzantısı. Siteniz için seçtiğiniz domain adı; .com, .net, .org gibi bir uzantıyla biter. maxantalya domain .com ise uzantısıdır. Domain uzantıları farklı kullanım amaçlarına göre seçilir.

Alan adı satın aldığınız değil kiraladığınız bir hizmettir.

Domain adının önemi?

Domain adınız; internet dünyasında nasıl aranacağınızı direk olarak etkiler. Domain adınızın sizi veya işletmenii doğru temsil etmelidir. Marka bilirnirliği açısından firmanızla alakalı, akılda kalıcı ve yaratıcı olmalıdır.   

Ayrıca Domain adında sunduğunuz hizmet veya ürünlerle ilgili anahtar kelimelerin kullanılması; arama motorlarında daha iyi sıralamalara çıkmanıza fayda sağlar.