One Page Web Tasarım Nedir?

One Page Web Tasarım Nedir? One Page tasarım adından da anlaşılacağı gibi "Tek sayfa" web tasarımlardır. Peki nedir tek sayfa tasarımı; tek bir linkte sitenizin tüm içeriğinin bulunmasıdır. Yani One page tasarım birden çok sayfa içeriğini tek bir sayfada içerir. Üzerinde diğer web sitelerinde olduğu gibi menü seçenekleri, iletişim bilgileri vb alanlar bulunabilir. 

One page tasarımlar tek bir sayfa içerisinde bir çok alanı barındırdığı için diğer tasarımlarda olduğu gibi başka bir linkin yüklenmesini beklemeden tüm içerik yüklü olarak tek sayfa içerisinde gelir.
One page tasarımın linkler içerisinde dolaşıp durulmadığı için ziyaretçi açısından da kullanım kolaylığı sağlar. 

One page web sitelerinin en büyük avantajı ise hızdır. Çünkü sayfa geçişlerinde tekrar yükleme olmadığı için bilgi ziyaretciye direk iletilir. Bu da diğer sitelere oranla ziyaretçilerin sayfada daha fazla süre geçirmesini sağlar. Aynı zamanda hizmet veya ürünüzü ziyaretciye direk sunmuş olursunuz.

Ama tek sayfa tasarımı her türlü projeye uygun değildir. İçeriklerin detaylı anlatılması gereken projeler one page tasarımlarda ziyaretciye net bilgi veremeyebilir. Örneğin firmaızın çok fazla hizmet veya urun kategorisi varsa hizmet ve ürünleriniz tek sayfada ziyaretciye anlatmak karmaşa yaratacaktır. Yani sitenizin içeriği birden fazla ise onepage sizin için uygun değildir.

Bu nedenle onepage tercih ederken bir kaç ürün veya hizmeti olan ve içeriğin de birbiri ile alakalı olması ve tek bir noktaya odaklanması önemlidir.