Flat Tasarım Nedir?

Flat Tasarım Nedir? Flat Design, yani “Düz Tasarım”, bir düzeni oluşturmak için efekt, animasyon ve ya üç boyutlu özellikler içermeyen bir tekniktir. Düz tasarım, sadeliğin ve minimalizmin ön planda olduğu bir tasarımdır. Basit şekiller, düz renkler, keskin ve net fontlar kullanılır. Sadeliğin ön planda olduğu bu tasarımlarda amaç kullanılabirliği arttırmaktır. Örnek olarak Windows 8  ve ios7 arayüzlerinde flat tasarım ön plandadır.

Düz tasarımda yapılması gereken en önemli şeylerden birisi canlılıktır. Canlı renkler kullanarak web sitenizin popülerliğini arttırabilirsiniz. Renklerin fazla olması da büyük etki alabilirsiniz. Kelimelerin önemi büyüktür. Etkileyici ve çekici kelimeler kullanarak sitenizin kullanıcı sayınız artabilir. Kelimelerin şekli ve rengi de etkileyici olabilir.
 
 
FLAT TASARIMINDA ÖNE ÇIKANLAR
1 - ) Sade Nesneler
Animasyon, efekt ve üç boyutlu özellikler içermeyen, genellikle iki boyutlu sade, düz bir tasrarım yapılması gerekir. Gölge, kabartma, kıvrık yada oval kenarlar, eğim gibi araçlar kullanılmaz.   

2 - ) Basit Elementler
Web tasarım da süslemeler ve ekstra özellikler kullanılmaz. Simgelerde, butonlarda, menülerde ve logoda basit arayüz ögeleri kullanılmalıdır. Kullanılan kenarlar sade, köşeli veya kare hatlarıyla öne çıkar.

3 - )  Canlı Renkler
Daha çok renge odaklanılır, aydınlık, farklı ve canlı renkler kullanılması flat tasarımın en büyük avantajlarındandır. Flat tasarım için 6 – 7 farklı renk paleti kullanılabilir. Genelde logo renkleri üzerinden çalışılır.
 
4 - ) Uyumlu Tipografi
Tipografi; yazı tipi, punto büyüklüğü, satır uzunluğu, satır arası boşluk ve benzer etkenlerin kombinasyonları ile yapılır. Tipografi flat tasarımlar için esetik görünümler sağlar. Web tasarımda abartılmış, gögelendirilmiş veya efekt verilmiş ögeler kullanılmaz.

5 - ) Minimalistlik
Sadelik ve yalınlık ön plandadır. İlavele her türlü efekt ve geçiş kullanılmaz.